Main Page-pl
Wiki: Mikroformaty
Strona w języku polskim dopiero powstaje, więc tylko nieliczne artykuły są dostępne w języku polskim. Zapraszamy do tłumaczenia, jeśli czujesz się na siłach.
Zanim zaczniesz edytować, przeczytaj proszę reguły gry: how-to-play-pl.
Przed zaproponowaniem nowych mikroformatów proszę przeczytaj stronę process (na razie wersja angielska).
Edytorzy/Tłumacze
Sahadar - Wojciech Dłubacz
Instrukcje
Ten artykuł jest głównym źródłem wiedzy o mikroformatach. Znajdziesz tu między innymi specyfikacje najnowszych wersji mikroformatów, wzory stosowania oraz pomocne narzędzia. Ten wiki posiada również wiele stron poświęconych najnowszym rozwiązaniom, oraz mikroformatom które dopiero są w trakcie tworzenia.
Aby rozpocząć przygodę z mikroformatami:
- Na początku, bądź zaznajomiony w pisaniu stron i aplikacji zgodnych z semantyką oraz bogatych w opisy , ‘POSH’ HTML.
- Zdobywaj wiedzę o mikroformatach z about page, blog, prasa, prezentacje, książki, audycje i prezentacje multimedialne.
- Spójrz na ustabilizowane mikroformaty takie jak hCard i hCalendar, a następnie podążaj za przykładami aby móc rozpocząć publikacje własnych mikroformatów.
- Masz pytania? Przeczytaj najczęściej zadawane pytania i zobacz słownik dla terminów i definicji. Możesz również pisać w mailing list.
- Chcesz nauczyć się więcej? Zobacz na wydarzenia w świecie mikroformatów.
Definicje
Mikroformaty są to wzory kodu HTML reprezentujące powszechnie publikowane rzeczy takie jak: dane personalne, wydarzenia, posty w blogach, przeglądy i tagi na stronach internetowych.
Mikroformaty pozwalają publikować bardziej dokładnie informacje w sieci; są najprostszą i najszybszą drogą do zapewnienia zgodności z urządzeniami oraz programami mobilnymi dla Twoich informacji na stronie.
- Przeczytaj więcej opisów o tym do czego służą mikroformaty na stronach: co to są mikroformaty, oraz co możesz zrobić przy pomocy mikroformatów.
Specyfikacja
Lista aktualnych, stabilnych Mikroformatów:
- hCalendar - hCalendar creator
- hCard - hCard creator
- rel-license
- rel-nofollow
- rel-tag
- VoteLinks
- XFN - XFN creator
- XMDP
- XOXO
(narazie po angielsku)
Projekty
W projektach są najnowsze mikroformaty, dla których nie została ukończona specyfikacja. Jednakże projekty są prawie ukończone, ale nie jest zagwarantowana pełna stabilność tych dokumentów i użytkownicy mikroformatów w fazie projektów powinni być przygotowani na potencjalne zmiany jakie w tych projektach mogą jeszcze wystąpić, zatem proszę przeglądać strony wiki aby być na bieżąco ze specyfikacjami mikroformatów w fazie projektowania.
- adr - dla przetrzymywania informacji o adresie
- geo - dla przetrzymywania WGS84 położenia geograficznego (latitude; longitude)
- hAtom - dla rozpowszechniania pewnych powierzchownych danych (np postów z bloga)
- hAudio
- hProduct
- hRecipe
- hResume - dla publikowania swoich CV
- hReview - hReview creator
- rel-directory - indicate that the destination of a hyperlink is a directory listing containing an entry for the current page (nie wiem jak to mam rozumieć, później to przetłumaczę jak się wdrożę w to)
- rel-enclosure - dla wskazania dodatków (np. pliki) do pobrania lub przechowania w pamięci podręcznej
- rel-home - wskazuje link do strony głównej danej witryny
- rel-payment - wskazuje miejsce płatności
- rel-shortlink - for space constrained (e.g. microblogging, sms) and manual entry (e.g. printed, spoken) applications (podobnie i to...)
- robots exclusion
- xFolk
Wstęp
Czym są mikroformaty (ang.)? Co można zrobić przy pomocy mikroformatów (ang.)? Przejrzyj podsumowanie na stronie "O mikroformatach" (ang.), aby uzyskać więcej informacji - przeczytaj Wprowadzenie. Szersze objaśnienia znajdują się na stronach z aktualnymi informacjami (w języku angielskim): Prasa, Prezentacje, Podcasty, i Screencasty. Często zadawane pytania znajdują odpowiedzi w dziale FAQ. Jeśli chcesz coś zaproponować albo chcesz zrobić coś społecznie, odwiedź listę punktów do zrobienia (ang.). Chcesz dowiedzieć się więcej osobiście? Zobacz na stronie events, co się dzieje.